Almacı Pazarı (Elmacı Pazarı)

Gaziantep'te ‘yöresel ve organik ürün' denilince akla ilk gelen yer olan tarihi Almacı Pazarı, 250 yıllık geçmişiyle ahilik anlayışı, kültürel tarihi ve kuşaktan kuşağa aktarılan meslekleriyle öne çıkıyor. Kültür yolu üzerinde bulunan tarihi çarşı sadece Gazianteplileri değil Türkiye'nin farklı noktalarından gelen insanların da uğrak yeri haline gelmiş durumda. Geçmişte elma meyvesinin nadir bulunması ve bu tarihi pazarda tane ile satışa sunulması nedeniyle Elmacı/Almacı Pazarı ismiyle anılır olan pazarda, çeşitli baharatlar, Antep fıstığı, kışlık kuruluklar, acılı acısız salçalar, şire türleri, sucuk, pestil, muska ve kuru üzümler satılıyor. Çarşı ziyaretçilerine Gaziantep'in toprağında yetişen tüm ürünlerin koleksiyonunu sunuyor. Gaziantep'te Kürkçü Hanı ve Bakırcılar Çarşısı'nın hemen karşısında yer alan pazar, yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeri. Pazarda dükkânlar yaz mevsiminde patlıcan, biber ve kabak kuruları; kış mevsiminde ise kuruyemiş çeşitleri, üzümden yapılan bastık, sucuk, dilme, biber ve domates salçaları ile süsleniyor. Her birinin etrafa yayılmasıyla ortaya çıkan koku insanları adeta mest ediyor. Tavanlardan sarkan kurutulmuş biber, patlıcan, kabak ve bamyaların rüzgarın etkisiyle birbirine değmesi sonucunda çıkan sesler güzel bir armoni oluşturuyor. Fıstığın tezgahlardaki üstünlüğü çarşıdaki bütün dükkanlarda kendisini hissettirirken, kavrulmuş tuzlu fıstığın yanı sıra mevsimine göre taze ben fıstık, ağaç altı ve kuru kırmızı fıstıklar da yer alıyor. Dükanımız da Almacı Pazarını En Başta gelen Mekanı Olarak Bilinir @nasiroğlu_gıda olarak sosyalmedyadan bulabilirsiniz.

 

Gaziantep'te ‘yöresel ve organik ürün' denilince akla ilk gelen yer olan tarihi Almacı Pazarı, 250 yıllık geçmişiyle ahilik anlayışı, kültürel tarihi ve kuşaktan kuşağa aktarılan meslekleriyle öne çıkıyor.

Kültür yolu üzerinde bulunan tarihi çarşı sadece Gazianteplileri değil Türkiye'nin farklı noktalarından gelen insanların da uğrak yeri haline gelmiş durumda.

Geçmişte elma meyvesinin nadir bulunması ve bu tarihi pazarda tane ile satışa sunulması nedeniyle Elmacı/Almacı Pazarı ismiyle anılır olan pazarda, çeşitli baharatlar, Antep fıstığı, kışlık kuruluklar, acılı acısız salçalar, şire türleri, sucuk, pestil, muska ve kuru üzümler satılıyor. Çarşı ziyaretçilerine Gaziantep'in toprağında yetişen tüm ürünlerin koleksiyonunu sunuyor.

Gaziantep'te Kürkçü Hanı ve Bakırcılar Çarşısı'nın hemen karşısında yer alan pazar, yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeri. Pazarda dükkânlar yaz mevsiminde patlıcan, biber ve kabak kuruları; kış mevsiminde ise kuruyemiş çeşitleri, üzümden yapılan bastık, sucuk, dilme, biber ve domates salçaları ile süsleniyor. Her birinin etrafa yayılmasıyla ortaya çıkan koku insanları adeta mest ediyor. Tavanlardan sarkan kurutulmuş biber, patlıcan, kabak ve bamyaların rüzgarın etkisiyle birbirine değmesi sonucunda çıkan sesler güzel bir armoni oluşturuyor.

Fıstığın tezgahlardaki üstünlüğü çarşıdaki bütün dükkanlarda kendisini hissettirirken, kavrulmuş tuzlu fıstığın yanı sıra mevsimine göre taze ben fıstık, ağaç altı ve kuru kırmızı fıstıklar da yer alıyor.

Dükanımız da Almacı Pazarını En Başta gelen Mekanı Olarak Bilinir @nasiroğlu_gıda olarak sosyalmedyadan bulabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo

150 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

Güvenli Alışveriş

Size güvenli alışverişi sunuyoruz!

Destek

Destek

Bizi Takip Et
BÜLTEN İÇİN KAYDOLUN